Prírodné liečenie

Kurz 1. stupeň: Tráviaci systém – funkcie a príznaky chorôb

Hlavnými úlohami tráviacej sústavy je mechanické alebo chemické spracovanie potravy, vstrebávanie živín z nej a následne vylúčenie jej zvyškov z tela von. Počas metabolizmu sa jednotlivé živiny stávajú súčasťou krvného a lymfatického systému. Tráviaci systém je dlhý 8-9 metrov a začína v ústach, pokračuje tráviacou trubicou a konečnú fázu zaisťuje systém čriev, ktorý ústi do konečníka.

Jednotlivé časti tráviaceho systému:

Dutina ústna

Čisto anatomicky začína samotný proces trávenia v našich ústach dostatočným rozhryznutím a premiešaním so slinami.

Ústna dutina sa skladá:

Zuby

Zuby majú za úlohu mechanicky rozomlieť potravu na kašu. Aby telo dokázalo udržať zuby zdravé a mohli plniť svoju funkciu, potrebuje k tomu dostatok vápnika, fosforu a vitamínu D.

Jazyk

Jazyk je orgán, ktorý možno nazvať svalom. Chuťové poháriky nám pomáhajú vnímať chuť jedla – predtým sa predpokladalo, že sladkú chuť spoznáme na špičke, slanú na okrajoch, horkú uprostred zadnej časti a kyslú na krajoch a na stredu – posledné výskumy hovoria, že jednotlivé chute môžeme cítiť na rôznych častiach jazyka, teda že každý chuťový pohárik obsahuje všetky základné typy chutí.

Chuť je úzko prepojená s ďalším zmyslom – čuchom. Nielenže čuch je dôležitý pre vnímanie chuti, ale prepoje nás s limbickým – emočným systémom – viac v časti o emočných odtlačkoch na konci kapitoly.

Slinné žľazy

Už podľa názvu je vidieť, že sa jedná o žľazy, ktoré vylučujú sliny. Sliny spojujú potravu a okrem vody obsahujú tiež tráviace enzýmy, najmä ptyalín, ktorý je dôležitý v pre proces trávenia a rozklad látok a tiež pre svoje alkalické vlastnosti – riadne prepojenie potravy so slinami je dôležité nielen pre prípravu k ďalšej fáze trávenia, ale aj pre neutralizáciu kyselín. Sliny nám tiež čistí zuby a mineralizujú ich sklovinu.

Tráviaca trubica

Tráviaca trubica sa skladá z niekoľkých častí:

Hltan

Tráviaci a dýchací sústava majú spoločnú časť a tou je práve hltan. Je to tiež tzv. prechod medzi dutinou ústnou, pažerákom a hrtanom. Potrava, ktorú prehltneme, prechádza k epiglotise, ktorý sa pri každom súste zavrie a tým tiež zamedzí prístup do hrtana. V prípade opaku by sa mohlo stať, že sa udusíte.

Pažerák

Pažerák si môžte predstaviť ako 25-30 cm trubicu, ktorej hlavnou úlohou je postúpiť potravu do žalúdka.

Príznaky problémov s pažerákom:

pálenie záhy

čkanie

bolesť hrdla

dočasná strata hlasu

hernie

reflexné choroby pašeráka

Žalúdok

Potom, čo potrava prešla predchádzajúcim procesom, sa dostala až do žalúdka, kde sa začne chemicky tráviť, čo znamená rozkladať a štiepiť. Žalúdok väčšinou dokončuje svoju činnosť a uvoľňuje tráveninu do 4-5 hodín od jej prijatia.

Dysfunkcia žalúdka:

nadúvanie

nevoľnosť

kŕče hladkého svalstva

ospalosť a únava po jedle

plynatosť s vaječným zápachom

páchnuci dych

pomalé alebo naopak zrýchlené trávenie

pálenie záhy

vredy

Príčiny žalúdočných ťažkostí

Žalúdočné ťažkosti sa týkajú mnohých ľudí a príčin je veľké množstvo. Medzi tie, ktoré na funkciu žalúdka majú najväčší vplyv patria:

nevhodné stravovanie (najmä príliš tuku a umelé prísady)

fajčenie a alkohol

stres, psychické napätie, nervozita

celkovo vnútorné napätie spôsobené rôznymi emóciami strachu, úzkosti, tlaku (na výkon, nedostatok času…)

Pomocné orgány tráviacej sústavy

Slinivka brušná čiže pankreas

Trávenina sa zo žalúdka posúva po 4-5 hodinách ďalej a ďalším dôležitým orgánom je žľaza zvaná pankreas čiže slinivka, ktorá vytvára tráviace šťavy obsahujúce enzýmy rozkladajúce bielkoviny, tuky a sacharidy. Produkciou bikarbonátu sodného neutralizuje kyslosť natrávenej potravy a chráni steny celého tráviaceho traktu.

Príznaky zníženej funkcie pankreasu:

problémy s krvným cukrom

zvýšená tvorba sekrétov ovplyvňujúce hormóny

znížená produkcia enzýmov – pomalšie posúvanie natrávenej potravy do tenkého čreva (môžeme po fyzickej stránke pociťovať ako bolesť alebo tlak v oblasti žalúdka)

alergia

nedostatočné vstrebávanie živín zapríčinené prekyslením organizmu

chronická únava

Pečeň

Nevyhnutným tráviacim orgánom je pečeň. Pečeň rieši nedostatok cukrov v tele, hospodári s tukmi, dokážu tuky rozkladať aj tvoriť, je rezervoár niektorých minerálov, tvorí žlč a látky potrebné pre zrážanie krvi, udržuje stálu hladinu bielkovín v tele a mnoho ďalšieho. Súčasne je najdôležitejším detoxikačným centrom tela.

Pečeň je orgán, ktorý u mnohých ľudí značne preťažený (bez ohľadu na výsledky “pečeňových testov”, ktoré sa môžu pohybovať v “norme” aj v prípade, že pečeň fungujú pod 30%), zároveň je to orgán veľmi dôležitý – čistí krv od toxických látok. Očistou a regeneráciou pečene priaznivo ovplyvníte všetky funkcie pečene, vrátane detoxikačné, ktorá zaisťuje čistotu krvného obehu. A práve krvný obeh má veľký vplyv na fungovanie dôležitého koordinačného a komunikačného systému – nervového (len mozog spotrebuje až 20% celkového objemu krvi).

Prejavy preťaženie pečene:

infekcie

hepatitída

zvýšený cholesterol

prekyslenie organizmu

problémy s váhou (nadváha, nízka váha)

očné ťažkosti

problémy s pigmentom

hnačka aj zápcha

znížená imunita

hypoglykémie

strata sexuálnej chuti

anémia

rozšírené cievy na tvári

povlak na jazyku

Žlčník

Žlčník koncentruje žlč, ktorá sa uvoľňuje počas trávenia. Žlč neobsahuje tráviace enzýmy. Stimuluje peristaltiku čriev, má vplyv na spracovanie tukov a aktivuje v žalúdku pepsín. Ak dôjde k nerovnováhe žlčovodov, môže sa žlč dostať priamo do krvného obehu – žltačka.

Prejavy problémov so žlčníkom:

bolesti v brušnej oblasti – najmä vpravo hore

pálenie záhy

žltačka

žlčové kamene

strata chuti do jedla

neschopnosť byť v pokoji

častý hnev, rozčúlenie

Črevný systém

Neoddeliteľnou súčasťou tráviaceho sústavy je aj črevný systém, ktorému sa budeme ešte venovať v jednej extra kapitole, takže teraz len krátko:

Tenké črevo

Proces trávenie potravy sa dokončuje v tenkom čreve, kde dochádza k ďalšiemu chemickému spracovaniu a najmä a vstrebávajú živín. Časti tenkého čreva sú: dvanástnik, lačník a bedrovník.

Tenké črevo a symptómy jeho dysfunkciou:

nevoľnosť, bolesť brucha

nadváha a ťažké znižovanie váhy, v chronickom prípade naopak strata hmotnosti a neschopnosť pribrať

kŕče v oblasti panvy

Hrubé črevo

K zahusťovanie potravy dochádza v hrubom čreve, v ktorom už neprebieha trávenie, ale potrava odchádza z tela von v podobe stolice. Stolica obsahuje nestrávené zvyšky potravy, žlč a ďalšie sekréty vzniknuté počas procesu trávenia. Hrubé črevo sa rozdeľuje na slepé črevo, tračník a konečník.

Príznaky preťaženého hrubého čreva:

plynatosť

kŕče v oblasti panvy

bolesť hlavy

bolesti chrbta

hemoroidy

infekcie

tuhá stolica

www.PrirodnouCestou.sk

Pridaj komentár